Planowana inwestycja obejmuje trzy obszary (sportowo-rekreacyjny, hotelowy i mieszkalny) położone w centrum Stodół – najmniejszej z dzielnic Rybnika, tuż poniżej zapory spiętrzającej wody Zalewu Rybnickiego, na skraju rozległego kompleksu leśnego ciągnącego się poprzez Rudy Raciborskie aż do Kędzierzyna Koźla.

Ośrodek sportowo – rekreacyjny ma powstać w miejscu byłej stadniny koni. Na działce znajduje się zabytkowy dworek pocysterski z XVIII wieku wraz zabudowaniami gospodarczymi,oraz wybudowana w późniejszym okresie opuszczona hala ujeżdżalni i stajnie. Do stadniny należała również oddalona o ok 200 m otwarta ujeżdżalnia , na terenie której planowana jest lokalizacja osiedla mieszkaniowego. Po obu stronach zalewu w odległości kilkuset metrów od planowanej inwestycji znajdują się dwa ośrodki żeglarskie. Obie działki graniczą z rzeką Rudą.

Ośrodek kajakowy leżący na przeciwległym brzegu rzeki przy północno-wschodnim narożniku obszaru sportowo – rekreacyjnego jest miejscem startu spływów na jednej z najpiękniejszych tras kajakowych w Polsce. Trasa rowerowa przebiegająca przez Stodoły zaczyna się przed Bazyliką Mniejszą w centrum miasta i prowadzi wzdłuż rzeki Rudy i brzegiem Zalewu Rybnickiego aż do sieci ścieżek rozciągającej się po całym Parku Krajobrazowym. W najbliższym czasie przewiduje się dociągnięcie linii zabytkowej kolejki wąskotorowej z Rud Raciborskich do stacji w na terenie planowanego ośrodka sportowego.

Teren ośrodka podzielono na strefy funkcjonalne. W zabytkowym dworku zaprojektowano restaurację o wysokim standardzie. Do budynku przylega ogród kwiatowy i mały dziedziniec przy zabudowaniach gospodarczych, które zaadaptowane mają być na małe lokale handlowe oferujące lokalne wyroby rolne i rzemieślnicze.

W części środkowej znajdują się dwie hale sportowe – główna, adaptowana z obiektu byłej ujeżdżalni i hala namiotowa przeznaczona na cztery całoroczne korty tenisowe. Do hali głównej doprojektowano zespół szatniowy z siłownią, salką treningową i mini SPA. W części północnej w adaptowanym do tego celu budynku stajni powstanie restauracja w stylu „western” a obok placyki rekreacyjne. Cały ośrodek oplatają dwie pętle oświetlonego toru dla rolek, który zimą zamieniać się będzie w sztucznie naśnieżany tor do narciarstwa biegowego. Gwarancją sukcesu ośrodka sportowo – rekreacyjnego jest jego znakomite położenie i różnorodna oferta programowa uzupełniana przez ofertę sąsiednich ośrodków – żeglarskich i kajakowego oraz całego Parku Krajobrazowego przyciągającego mieszkańców nie tylko Aglomeracji Rybnickiej ale całej Konurbacji Górnośląskiej.

Przez cały rok z ośrodka korzystać będą cztery typy użytkowników:

1.Mieszkańcy osiedla i dzielnicy Stodoły.
Kompleks sportowy w prawie bezpośrednim sąsiedztwie ma być jednym z najistotniejszych powodów do zamieszkania na projektowanym osiedlu. Całoroczne korty tenisowe, hala sportowa, siłownia, SPA, boiska do padla, siatkówki i badmintona, tor dla rolkarzy (w zimie dla narciarzy biegowych), siłownia na wolnym powietrzu, rozległe tereny do biegania i jazdy na rowerze, możliwość uprawiania sportów wodnych to silne argumenty przemawiające za kupnem mieszkania w tym miejscu. Do ośrodka niezależnie od pogody i pory roku przejść będzie można w stroju sportowym, a częstotliwość z korzystania z jego usług ocenić można na kilka razy w ciągu tygodnia.

2.Mieszkańcy Rybnika.
Od centrum miasta i największej 40-sto tysięcznej dzielnicy Rybnika – Nowiny dzieli ośrodek kilka minut jazdy samochodem i niecałe pół godziny jazdy rowerem. Ponieważ wszystkie ośrodki sportowe na terenie miasta są przepełnione i nie dysponują tak szerokąofertą programową, należy założyć, że znaczna część mieszkańców zdecyduje się na stałe korzystanie z usług ośrodka.

3.Sezonowy odbiorca masowy.
W sezonie letnim, zwłaszcza w weekendy, Zalew Rybnicki i Rudy Raciborskie są maso wo odwiedzane przez rodziny z dziećmi, grupy młodzieży, rowerzystów i spacerowiczów. Połączenie linią kolejki wąskotorowej terenu ośrodka ze stacjami w Rudach i Stanicy skłoni część z tych osób do odwiedzenia wszystkich miejsc w tym samym dniu. Dla tych odbiorców przeznaczona jest głównie północna część ośrodka w pobliżu stacji kolejki i budynku po byłej stajni mieszczącego lokal gastronomiczny w stylu „western”. Zaprojektowano tam dodatkowe atrakcje – poletko do minigolfa, plac zabaw i ściankę wspinaczkową

4.Grupy zorganizowane.
Zespół przygotowany jest na przyjęcie grup zorganizowanych. We współpracy z sąsiednimi ośrodkami – kajakowym i żeglarskimi oraz w oparciu o własna bazę – korty tenisowe- organizowane mogą być spływy, regaty i turnieje jako niezależne wydarzenia lub jako część kilkudniowego programu szkoleniowo – integracyjnego połączonego z aktywnością na wolnym powietrzu. Jako zaplecze noclegowe dla większych grup zaprojektowano kilkadziesiąt pokoi noclegowych o zróżnicowanym standardzie – wysokim na poddaszu dworku pocysterskiego i nieco niższym na poddaszach budynków gospodarczych przy dworku i w budynku stacji kolejki wąskotorowej.